Festivals

Standing Ovation 2017

Georgia Stasyshyn -High Gold

Reese Brown -High Silver

Talaina Lucente -Platinum

Jorja Moyls – High Gold

Mikah Rivard – High Gold

Jimi Nelson -High Gold

Izzy Smith – High Gold

Jorja Moyls -High Gold

Grace Richter – Platinum

Hailey Bernett -High Gold

Makenna Hercina – High Gold

Ariann Rosentreter-Doel – Platinum (Outstanding)

Cassidy Muller  – Platinum (Most Promising0

Home – High Gold

Seven Nation Army – High Gold (Choreography)

Jenna Mierow  Platinum (Outstanding)

Hailey & Julya – High Gold

Katelyn Calder – Platinum

Jylana Cote – Gold

Creep -Platinum

Nya Liebrecht  – High Silver

Jennifer Gorcak – Gold

Kiara McIlravey – Platinum (Outstanding)

Jenna Mierow – Gold

Sarah Norris -Platinum 

Jorden Opp – High Gold

Emma Schafer – Gold

Kennedy Stasyshyn – High Silver

Olivia Moyls – High Gold

Lindsey McBain – High Gold

Jayda Yoxall  – Gold

Tranquility  – High Gold (Most Promising)

Salem’s Secrets – High Gold (Outstanding)

Breanna Bjornson – High Gold

Jorden Opp – High Gold (Outstanding)

Miniature Golfing Queens – High Gold

At the end of the Day  – High Gold

Bailey Welsh  – Gold

Cassidy Muller – Platinum

Queens – High Gold

King Kendrick – Platinum (Choreography)

Gangster Squad – Platinum

Sounds of Silence -High Gold

The Walking Dead  – Gold

Kiara McIlravey -Platinum (Most Promising)

Jorden Opp – High Gold

Makenna Hercina -Gold

Grace Richter  – Platinum

Regan Rivard

Katrina Sautner 

Elisa Arens  – Platinum (Outstanding)

Karsyn Brown 

Madison Deminchuk 

Slumber Party – High Gold

Sarah Norris – Platinum (Outstanding)

Slavonic Dances – High Gold

Reign – High Gold

Day at the Mall – High Gold (Choreography)

Positoovity – High Gold (Outstanding)

Cameron Rivard – Gold

Dannica England – Platinum 

Cassidy Muller  – High Gold (Most Promising)

Tunak Tunak – Platinum (Choreography)

Jada Stephensen – Gold

Makenna Hercina -High Gold

Olivia Moyls – High Gold

Mackenzie Moyls – High Gold

Tyra Hercina  – Platinum

I’m Not Your Toy – High Gold

We Are Pop – High Gold

Jenna Mierow – Platinum (Most Promising)

Sarah Norris – Platinum (Outstanding)

Just A Wish – Gold

Tonight – High Gold

Keep an Eye on Me n- High Gold (Choreography)

Take Me Back to the Start Gold (Most Promising)

Abigail Mast – High Gold

Georgia Stasyshyn – Gold

Rhea-Lynn Sanford – High Gold

Jorja Moyls – High Gold

Mikah Rivard – High Gold

Grace Richter – Platinum (Outstanding)

Jayda Yoxall  – High Gold

Olivia Moyls – Gold

Ariann Rosentreter-Doel – High Gold 

Jada Stephensen – Gold

Jenna Yoxall – High Gold

Jenna Mierow – Platinum

Sarah Norris – Platinum (Outstanding)

Amy Sautner – Gold

Alivia Liebrecht – Gold

Abigail Mast – Platinum

Sweet Monsters – Platinum (Outstanding)

Strolling through the Park  – High Gold

Ariann Rosentreter-Doel – High Gold

Dannica England – Platinum (Most Promising)

Cassidy Muller – High Gold

Mackenzie Moyls – Gold

Jenna Yoxall Gold

Jenna Mierow – Platinum (Outstanding)

Sarah Norris – Platinum

Sarah & Jenna – Platinum

Royals – High Gold

Around the World – Platinum (Outstanding)

Club Rhythm – High Gold

Izzy Smith – Gold

Kiara McIlravey -Platinum (Outstanding)

Julya Yoxall – High Gold

Lindsey McBain – Gold

Waiting for the Train – High Gold

The Ocean Floor – Platinum (Choreography)

Keep Me Quiet – High Gold

Your Day Will Come – Platinum

Grace Richter – Platinum (Outstanding)

Teen Spirit – Platinum (Most Promising)

To Be Discovered Award :  Sarah Norris

https://www.google.ca/maps/place/Red+Deer+College/@52.2619008,-113.8516852,13z/data=!4m8!1m2!2m1!1sart+centre+near+Red+Deer,+AB!3m4!1s0x537456a4e720485b:0xfad570c5678b03ce!8m2!3d52.246457!4d-113.827621?hl=en

 

Shy-Ann Edmonton

Alivia Liebrecht – Gold 2nd Place

 Elisa Arens – Silver

Katelyn Calder – Silver

Jylana Cote – Silver

 Strolling Through the Park – Silver, 3rd Place

Day At the Mall – Silver, 1st Place, Choreography

Reign – Silver, 1st Place, Choreography 

Sarah Norris – Gold, 1st Place

Jenna Yoxall – Silver

Slumber Party – Silver

I’m Not Your Toy – Gold, 1st Place, Choreography

Home – Silver, 1st Place, Choreography

Reese Brown – Bronze

Jorja Moyls – Gold

Mikah Rivard – Silver

Around the World – Gold, 1st place

Cassidy Muller – Gold

King Kendrick – High Gold, 1st Place, Choreography

Royals – Gold, 1st Place

 Jennifer Gorcak – Silver

Creep – High Gold, 1st Place, Choreography

Tonight – Gold

Waiting for the Train – Silver, Choreography

The Ocean Floor – Gold, 1st Place

Breanna Bjornson  – Silver

Jorja Moyls – Gold

Hailey Bernett – Gold

Jorden Opp – Gold

Grace Richter – Gold

Makenna Hercina – Silver

Olivia Moyls – Silver

Mackenzie Moyls – Gold

Tyra Hercina – Silver

Jada Stephenson – Gold

At the End of the Day – Gold

Sweet Monsters – Gold, 2nd Place, Choreography

Cassidy Muller – Gold

Dannica England – Gold

Jenna Mierow – Silver

Sarah Norris – High Gold, 2st place

Tranquility – Silver, 1st place, Choreography

Abigail Mast – Gold, 2nd Place

Karsyn Brown – Gold, 3rd Place

Regan Rivard – Gold

Katrina Sautner – Silver

Madison Deminchuk -Silver

Dannica England – Gold, 3rd Place

Cassidy Muller – Gold

Izzy Smith – Silver 

Kiara McIlravey – High Gold, 1st Place

Julya Yoxall – Gold, 2nd Place

 The Walking Dead – High Gold, 1st Place

Jenna Mierow – Gold, 3rd Place

Mackenzie Moyls – Silver

Nya Liebrecht – Bronze

Kiara McIlravey – Gold, 1st Place

Sarah Norris – Gold, 1st Place

Tunak Tunak – Gold, 2nd Place

Slavonic Dances – Silver, 3rd Place

 Lindsey McBain – Gold 1st Place

Amy Sautner – Bronze

Jada Stephenson – Bronze

Sarah Norris – Hight Gold, 1st Place

Jenna Yoxall- Bronze

Grace Richter – Gold

Keep Me Quiet – Gold, 2nd Place

Your Day Will Come – Gold, 1st Place

Olivia Moyls – Silver

Ariann Rosentreter-Doel  – Silver

 Abby Mast – Gold 1st Place

Georgia Stasyshyn – Gold

Rhea-Lynn Sanford – Gold, 3rd Place

Hailey & Julya – Gold, 3rd Place

Jenna Mierow – Gold, 1st Place

Keep an eye on me – Gold, 3rd Place

Take Me Back to the Start – Silver

Just a Wish – Silver, 2nd Place

Sarah Norris – High Gold, 1st Place

Mikah Rivard – Silver

Jorja Moyls – Silver

Grace Richter – Gold 1st Place

Jayda Yoxall – Silver

Seven Nation Army – Silver

Miniature Golfing Queens – Gold

Makenna Hercina – Silver

Ariann Rosentreter-Doel – High Gold 1st Place

Cassidy Muller – High Gold, 2nd Place

Georgia Stasyshyn – Silver

Talaina Lucente – Silver

 Lindsey McBain – Gold, 3rd Place

Jayda Yoxall – Silver

Queens – Silver

Gangster Squad – High Gold, 1st Place, Choreography

Izzy Smith – Gold, 2nd Place

Jimi Nelson – Gold, 1st Place

Cameron Rivard – Silver

Olivia Moyls – Gold

Bailey Welsh – Bronze

Jenna Mierow – Gold

Jorden Opp – High Gold, 1st Place

Emma Schafer – Gold

Kennedy Stasyshyn – Bronze

Amy Sautner – Silver

Club Rhythm – High Gold, 2nd Place

Sarah & Jenna – High Gold

Positoovity – Silver, 2nd Place

Salem’s Secret – High Gold, 1st Place, Choreography

Makenna Hercina – Gold

Ariann Rosentreter-Doel – Gold, 3rd Place

 Jorden Opp – Gold

Kiara McIlravey – High Gold, 2nd Place

Grace Richter – High Gold, 3rd Place

Sounds of Silence – High Gold, 1st Place

Jenna Mierow – Gold

We Are Pop – Gold, 2nd Place, Choreography

Teen Spirit – High Gold, 1st Place

Overall awards:

Intermediate High Score Solo:   Kiara McIlravey

Senior Runner Up Solo:  Ariann Rosentreter – Doel

Senior Runner Up Solo 16 and over:  Sarah Norris

Junior Group High Score:  I’m Not Your Toy

Intermediate Group Runner UP:  King Kendrick

Intermediate High Score: Your Day Will Come

Senior Group High Score: Gangster Squad

Senior Group Runner Up:  Creep

Senior Group 16 and over Runner up:  Sound Of Silence

https://www.google.ca/maps/place/John+L.+Haar+Theatre/@53.5401038,-113.5914029,17z/data=!3m1!4b1!4m15!1m9!4m8!1m0!1m6!1m2!1s0x53a0210eb1657c45:0x18e306e893f402e2!2sJohn+L.+Haar+Theatre,+10045+155+St+NW,+Edmonton,+AB+T5P+2P7!2m2!1d-113.5892142!2d53.5401006!3m4!1s0x53a0210eb1657c45:0x18e306e893f402e2!8m2!3d53.5401006!4d-113.5892142?hl=en

 

April 27-30, 2017 Sparkle (Camrose)

  • High Gold, 2nd Place –  Jenna Mierow Adv. Level 5 Classical Ballet Solo 16 yrs       
  • High Gold, 3rd Place – Sarah Norris Adv. Lvl 5 Pointe ballet solo 17 yrs
  •  Gold – Jorden Opp Adv. Level 4 Contemp solo 13 yrs
  •  Gold, 3rd Place – Makenna Hercina 14 yrs 
  •  High Gold, 1st Place – Grace Richter  (self-choreo)  14 yrs
  • High Gold, 1st Place – Kiara McIlravey Adv. Level 3 Contemp. Solo 14 yrs
  • Gold , 1st Place – Just  a Wish Lvl 2 Lyrical Large Group 9 yrs
  • High Gold, 1st Place – Kiara McIlravey Character Ballet Solo 13 years 
  •  Gold, 3rd Place – Jennifer Gorcak Level 2 Character Solo 17 yrs
  •  Silver –  Nya Liebrecht Adv. Level 3 Character Solo 11 yrs
  •  Gold – Sarah Norris Adv. Level  Character Solo 17 yrs
  • Gold, 2nd Place –  Sweet Monsters Adv. Level 3 Tap Large Group 11 yrs
  •  Gold – Club Rhythm Adv. Level 4 Tap Large Group 14 yrs
  • Silver – Bailey Welsh Adv. Level 3 Tap Solo 13 yrs
  • Gold 2nd – Cassidy Muller Adv. Level 5 Tap Solo 15 yrs
  • Gold 1st – Amy Sautner Adv. Level 5 Tap Solo 17 yrs
  • Gold – Jorja Moyls Adv. Level 3 Hip Hop Solo 11 yrs
  • Gold – Breanna Bjornson
  • High Gold 3rd Place – Jorden Opp Adv. Level 3 Hip Hop Solo 13 yrs
  • High Gold 1st Place – Hailey Bernett
  • Silver – Choreography  At the End of the Day Adv. Level 4 Musical Theatre Large Group 
  • Silver – Mikah Rivard Adv. Level 3 lyrical solo 11yrs
  • Gold, 1st Place – Jorja Moyls
  • Bronze – Reese Brown Level 3 Lyrical solo 12 yrs
  • Gold, 3rd Place – Izzy Smith Adv. Level 3 Lyrical solo 12 yrs
  • Gold, 2nd Place – Slavonic Dance Adv Level 3 Classical Pointe 14 yrs
  • High Gold, 1st Place, ChoreographySalem’s Secret Adv. Level 4 Character Ballet 
  • Gold, 3rd Place – Tranquility
  • Gold, 2nd Place – Jayda Yoxall Adv. Level 4 Lyrical Solo 16 yrs
  • High Gold, 1st Place, Choreography – Tunak Tunak Adv. Level 3 Jazz Large Group 13 yrs
  • Gold -Ariann R-D Adv. Level 5 Contemp Solo 14 yrs
  • Gold – Cassidy Muller                                             15 yrs
  • Gold – Dannica England
  • High Gold -Mackenzie Moyls                                      16 yrs
  • High Gold, 3rd Place – Jenna Mierow
  • High Gold,  2nd Place – Sarah Norris                       17yrs
  • High Gold, 1st Place – Hailey & Julya Adv. Level 1 Acro Solo 13 yrs  
  • High Gold, 2nd Place – Jenna Mierow Adv. Level 1 Acro Solo 16 yrs
  • Gold, 2nd Place – Elisa arens Adv. Level 3 jazz solo 10 yrs
  • Silver – Jylana Cote Level 3 jazz solo 11 yr
  • High Gold, 1st Place – Katelyn Calder Level 3 jazz solo 11 yrs
  • Silver – Izzy Smith Adv. Level 3 jazz solo 12 yrs
  • Gold, 2nd Place – Waiting for the Train Adv. Level 1 Acro Medium Group 10 yrs
  • High Gold, 1st Place -The Ocean Floor                                           Large Group 13 yrs
  • High Gold, 1st Place – Abby Mast 8 yrs
  • Gold, 3rd Place – Georgia Stasyshyn Adv. Level 2 Variety Solo 11 yrs
  • Gold -Rhea Lynn Sanford                                              17 yrs
  • Gold – Mikah Rivard Adv. Level 3 Variety Solo 11 yrs
  • Gold – Jorja Moyls
  • High Gold – Alivia Liebrecht level 1 jazz solo 8 yrs
  • High Gold, 3rd Place – Abigail Mast
  • High Gold, 1st Place – Katrina Sautner Level 2 jazz solo 9yrs
  • Gold – Regan Rivard
  • Silver – Madison Deminchuk Level 2 Jazz solo 10yrs
  • Gold – Karsyn Brown
  • Gold, 2nd Place – The Walking Dear Adv. Level 4 Contemp Large Group 16 yrs
  • High Gold, 1st Place – Sound of Silence Adv. Level 5 Contemp small Group 
  • Gold -Strolling Through the Park Level 2 Character Ballet Medium Group 8 yrs
  • Gold 1st – Day At the Mall
  • Gold – Jimi Nelson Adv. Level 5 Lyrical Solo 12 yrs
  • Gold – Olivia Moyls                                              14 yrs
  • Gold – Cassidy Muller                                           15 yrs
  • Gold, 3rd Place – Dannica England
  • Gold, 2nd Place – Jenna Mierow                                           16 yrs
  • High Gold, 1st Place – Sarah Norris                                              17 yrs
  • Gold, 1st Place – Keep An Eye on Me Adv. LEvel 3 Lyrical Med. Group 12 yrs
  • Gold, 2nd Place, Choreography – Take Me Back to the Start  13 yrs 
  • Gold, 1st Place, Choreography – Slumber Party Level 2 Jazz Medium Group 8 yrs
  • Gold, 1st Place – Lindsey McBain Adv. Level 3 Lyrical 15 yrs
  • Silver – Kennedy Stasyshyn Adv. Level 4 Lyrical Solo 13 yrs
  • Gold – Emma Schafer
  • Gold 3rd Place – Jorden Opp
  • Gold – Cameron Rivard                                                    14 yrs
  • Gold – Home level 2  Tap Small Group 9yrs
  • Gold, 1st Place – Seven Nations Army 10 yrs (side split bun)
  • Gold, 2nd Place – Miniature Gold Queens Adv. level 2 MT Large Group 10yrs
  • Gold, 3rd Place – Grace Richter Adv. Level 4 Variety Solo 14 yrs
  • Gold – Makenna Hercina                                        14 yr
  • High Gold, 1st Place – Tyra Hercina    Level 4 Variety Solo        16 yrs
  • Gold – Jayda Yoxall Adv. Level 4 Variety Solo 16 yrs
  • Gold – Olivia Moyls Adv. Level 5 Variety Solo 14 yrs
  •  Gold – Jada Stephenson                                         16 yr
  • Gold – Mackenzie Moyls
  • High Gold, 1st Place – Teen Spirit Adv. Level 4 Jazz Line 15 yrs
  • High Gold, 3rd Place -Cassidy Muller Adv. Level 3 Hip Hop Solo 15 yrs
  • High Gold, 2nd Place – Ariann R-D Adv. Level 4 Hip Hop Solo 14 yrs
  • High Gold, 1st Place – Grace Richter
  • Gold – Makenna Hercina
  • Gold, 2nd Place – Grace Richter Adv. Level 4 Contemp Solo 14 yr
  • Gold, 3nd Place Jenna Yoxall                                                     18 yrs
  • High Gold, 2nd Place – Sarah & Jenna  Adv. Level 5 contemp Duet 17 yrs
  • Gold, 3rd Place – Keep Me Quiet Adv. LEvel 3 Contemp Large Group 11 yrs   
  • High Gold, 1st Place – Your Day Will Come                                                         14 yrs
  • Gold, 1st Place –  I’m Not Your Toy level 2 Jazz Large Group 10 yrs
  • Gold, 2nd Place –  Georgia Stasyshyn Adv. Level 2 Lyrical Solo 11 yrs
  • Gold, 1st Place – Talaina Lucente                                                    14 yrs
  • Gold,  2nd Place –  Reign Adv LEvel 3 Character Ballet Medium Group 12 yrs
  • Gold, 1st Place – Positoovity Level 3 Character Ballet Large Group 11 yrs 
  • Gold, 2nd Place -We Are Pop Adv. Level 3 Jazz Large Group 11 yrs
  • High Gold, 1st Place, Choreography – Creep Adv. Level 4 Lyrical Line 15 yrs 
  • Gold, 2nd place – Tonight Adv Level 5 Lyrical Small Group 15 yrs
  • High Gold, 1st Place, Choreography – Royals Level 2 Hip Hop Medium Group 9 yrs
  • Gold – Jenna Yoxall Adv. Level 4 jazz solo 18 yrs
  • Gold – Amy Sautner  Adv. Level 5 Jazz solo 17 yrs
  • High Gold, 1st Place – Sarah Norris
  • Gold, 1st Place – Gangster Squade Adv. Level 2 Hip Hop Small Group 14 yrs
  • Gold, 1st PlaceAround the World Adv. Level 2 Hip hop Small Group 10 yrs
  • Gold, 2nd Place – Queens Adv. Level 3 Hip Hop Large Group 12 yrs
  • Gold, Choreography – King Kendrick Level 3 Hip Hop Line Groups 15 yrs
  • Gold, 2nd Place – Julya Yoxall Adv. Level 3 jazz solo 13 yrs
  • High Gold, 1st Place – Kiara McIlravey                                   13 yrs
  • Gold – Lindsey McBain                                   15 yrs
  • Gold, 3rd Place – Ariann R- D Adv. LEvel 5 Jazz solo 14 yrs
  • Silver – Olivia Moyls
  • Silver – Jada Stephenson 16 yrs
  • High Gold, 1st Place – Jenna Mierow

Sparkle Showdown 

Katrina Sautner – High Score 12 and under soloist

Kiara McIlravey – High Score 13 and over soloist

Grace Richter – Shining Start Award (workshop at Dancer’s Edge)

Hailey & Julya – High Score Duets (Sizzle Dance Workshop)

Miss Fiona for Creep – Overall Adjudicator’s Top Choreography

Level 1: Ocean Floor 1st Place

Level 2: Day AT the Mall 1st Place, Not your Toy 2nd Place, Royals, 3rd Place

Level 3 Tunak Tunak, 1st Place, Your Day Will Come 3rd Place

Level 4 Creep 1st Place, Salem’s Secret 3rd Place, Teen Spirit Wildcard award

Level 5 Sounds of Silence 1st Place, Tonight 3rd Place

https://www.google.ca/maps/place/Jeanne+%26+Peter+Lougheed+Performing+Arts+Centre/@53.0127158,-112.8269421,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x530abbda1b546f99:0x30d7131850b86c4f!8m2!3d53.0127126!4d-112.8247534?hl=en

 

Shy-Ann Medicine Hat

Gold – Home

Silver – Bailey Welsh

Gold/ 2nd place – Cassidy Muller

Gold – Amy Sautner

High Gold/ 1st place – Day at the Mall

Silver – Reese Brown

 Gold/ 2nd place – Jorja Moyls 

Gold – Mikah Rivard

Gold – Jimi Nelson

Silver – Izzy Smith 

Gold – Cameron Rivard

Gold/ 3rd Place – Olivia Moyls

Gold – Dannica England

Silver – Cassidy Muller

Gold/ 2nd place – Jenna Mierow

High Gold/ 1st Place – Sarah Norris

Gold/ 2nd Place – Strolling through the Park 

Gold/ 3rd Place – Seven Nation Army (side split middle of the head bun)

Silver – Nya Liebrecht (2 numbers & adjudication to change)

High Gold/ 1st Place – Kiara McIlravey (Ballet)

Silver – Slumber Party (5 numbers to change)

Gold/ 3rd Place – Royals 

Gold/ 1st Place – Karsyn Brown

Silver  – Regan Rivard

Gold – Katrina Sautner

Silver – Elisa Arens

Gold/ 3rd Place – Katelyn Calder

Silver – Jylana Cote

Gold/ 1st Place – Sounds of Silence

Gold/ 2nd Place – Walking Dead (1 number to change)

Gold/ 3rd Place – Around the World 

Silver – Jorja Moyls 

Gold/ 3rd Place – Mikah Rivard

Gold/ 2nd Place – Grace Richter 

Silver – Jayda Yoxall

Gold – Makenna Hercina 

Gold – Olivia Moyls

Gold/ 3rd Place – Mackenzie Moyls

Gold – Jada Stephensen 

Gold/ 2nd Place – Tyra Hercina 

Gold/ 1st Place/ Choreography – Miniature Golfing Queens (dutch braids)

Silver –  Jorden Opp 

High Gold/ 2nd Place – Kiara McIlravey

High Gold/ 1st Place (Choreo of the Day) – Grace Richter 

Gold/ 3rd Place – Queens

High Gold/ 1st Place/ Choreography – King Kendrick 

Gold – Gangster Squad 

Gold/ 2nd Place – Alivia Liebrecht 

Gold/ 3rd Place –  We Are Pop

Gold/ 3rd Place – Waiting for the Train (side-split low bun)

Gold – Breanna Bjornson

Gold – Jorja Moyls 

Gold – Hailey Bernett

Gold – Jorden Opp

Gold/ 2nd Place – Grace Richter

Gold – Makenna Hercina

Gold/ 1st Place/ Choreography of the Day – Ariann Rosentreter-Doel

Gold – Cassidy Muller

Silver/ 3rd Place – Keep Me Quiet

High Gold/ 1st Place/ Choreography – Your Day Will Come 

Silver – Makenna Hercina (Contemporary)

Gold – Ariann Rosentreter-Doel

Gold – Dannica England

Gold – Cassidy Muller

Gold/ 2nd Place – Jenna Mierow

Gold – Mackenzie Moyls

Gold – 1st Place – Sarah Norris

Silver -Jenna Yoxall

Gold – Abigail Mast 

Silver – Madison Deminchuk

Gold – Jenna Mierow 

High Gold/ 1st Place – Hailey &Julya

High Gold/ 1st Place – The Ocean Floor

Gold/ Choreography – At the End of the Day

Silver/ 2nd Place – Slavonic Dances  (dutch braids into low bun)

Gold/ 2nd Place – Jennifer Gorcak

Gold/ 2nd Place – Sarah Norris 

Gold/ 3rd Place – Jenna Mierow

Gold/ 1st Place – Sarah Norris 

Silver – Tonight 

High Gold/ 1st place – Sarah & Jenna

Gold – Reign 

Gold – Georgia Stasyshyn 

High Gold/ 1st Place – Talaina Lucente 

Gold/ 2nd Place / Choreography – Just A Wish

Silver – Kennedy Stasyshyn

Gold/1st Place -Jorden Opp 

Gold – Emma Schafer

Gold/ 3rd Place – Lindsey McBain

Gold – Jayda Yoxall

Gold/ 3rd Place – Sweet Monsters

Gold – Club Rhythm 

Silver – Positoovity

Gold/ 3rd Place/ Choreography – Tranquility

High Gold/ 1st Place – Salem’s Secrets 

Gold – Keep an eye on me

Silver – Take me Back to the start 

High Gold/ 1st Place – Creep 

Gold/ 1st Place – I’m Not your Toy

Gold/ 3rd Place – Abigail Mast 

Gold/ 1st Place – Georgia Stasyshyn 

Gold/ 2nd Place – Rhea-Lynn Sanford  

High Gold / 1st pLace – Grace Richter (self-choreo)

Silver – Izzy Smith 

High Gold/ 1st Place – Kiara (Jazz)

Gold 2nd Place – Julya Yoxall

Gold/ 3rd Place – Lindsey McBain

Silver – Olivia Moyls 

Gold/ 3rd Place – Ariann Rosentreter-Doel

Gold/2nd Place – Jenna Mierow 

Silver – Jada Stephensen

High Gold/ 1st Place – Sarah Norris

Silver – Jenna Yoxall

Gold /3rd Place/ Choreography of the day – Tunak Tunak 

High Gold/ 1st Place – Teen Spirit

Overall Awards:

Barbara Dodds Memorial Scholarship – Kiara McIlravey

Broadway Dance Centre NYC – Sarah Norris

Harbour Dance Centre Vancouver – Grace Richter

High Score Beg./ Jun. Solo – Talaina Lucente

High Score Int. Solo – Kiara McIlravey

High Score Int. Solo – Kiara McIlravey

High Score Senior Solo – Sarah Norris

High Score Senior Runner up – Sarah Norris

High Score Duet – Hailey & Julya

High Score Duet – Sarah & Jenna

Junior Group Runner Up – Day At the MAll

Junior Group High Score – Golfing Queens

Int./Sen. High Score Group – Creep

Int./Sen high Score Group – Teen Spirit

Int/Senior High Score Group Runner up – King Kendrick

TOP STUDIO AWARD:  JD’S FABULOUS FEET

https://www.google.ca/maps/place/Esplanade+Arts+%26+Heritage+Centre/@50.0400766,-110.6834557,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x53132c59b4b99139:0x8d0b08cd94ac089c!8m2!3d50.0400766!4d-110.681267?hl=en

May 18-21, 2017 Candance for selected solos (Red Deer)

Click on the link below to see days and times



Connect With Us!

© 2011 JD's Fabulous Feet | Site provided by Clearview Design Inc.